Jakie są techniki połowu ryb?

Jakie są techniki połowu ryb?

Sposobów na spędzanie wolnego czasu możemy wyróżnić całe mnóstwo. Jedni uwielbiają szaleć na rowerze, rolkach, łyżwach bądź na przykład na basenie. Inni zaś wolą nieco spokojniejszy rodzaj wykorzystywania wolnych chwil. Może to być przykładowo spędzanie czasu przed telewizorem, granie na komputerze czy chociażby szydełkowanie. Spokojnym sposobem na spędzenie czasu wolnego może być także wędkarstwo. I właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w danych rozważaniach.

Wędkarstwo to nic innego jak ludzkie hobby, które można uznać za pewnego rodzaju sport. Opiera się ono na łowieniu ryb na wędkę. Występuje dosyć szeroki podział tego typu zajęcia gdyż wyróżniamy aż sześć rodzajów wędkarstwa. Postaram się je tutaj w skrócie przedstawić.

Pierwszym rodzajem wędkarstwa jest wędkarstwo morskie. Dany rodzaj wędkarstwa polega na łowieniu ryb z pokładu łodzi, portowego nabrzeża bądź też z brzegu plaży. Zatem sama nazwa generalnie wskazuje na to, z czym dany rodzaj się wiąże. W tego typu wędkarstwie popularne jest stosowanie metody trollingowej (o której mowa będzie później), a także metody spławikowo-gruntowej. Jeśli chodzi o tereny, które najbardziej nadają się na morskie wędkowanie to największym zainteresowaniem cieszą się tereny skandynawskie. Ma to niewatpliwie związek z faktem, że tereny te obfitują w różnorodne gatunki. Wymarzonym miejscem na morskie połowy jest podobno Norwegia, gdzie znajduje się rozbudowana turystyczna baza, która obsługuje turystów-wędkarzy.

Wędkarstwo muchowe to drugi sposób wędkowania. Opiera się on na poławianiu ryb za pomocą sztucznych metod (to jest na tak zwaną muszkę). W tym przypadku wędkarz jest nazywany muszkarzem. W jego zaopatrzeniu znajduje się wędka muchowa, która posiada kołowrotek muchowy oraz jeden z trzech rodzajów sznura specjalnie zaprojektowanej linki. Rodzaje linek są następujące: linka pływająca, linka tonąca, jak i również linka pośrednia. Stosując daną technikę złapać się mogą ryby takie jak pstrąg, łosoś, dorsz, belon, flądra czy troć wędrowny.

Kolejnym sposobem na połów ryb jest wędkarstwo podlodowe. Jest to swego rodzaju sport, który polega na niczym innym jak na połowie ryb spod powierzchni lodu. Aby praktykować tego rodzaju rozrywkę potrzebny jest zamarznięty akwen. Warto przy okazji wspomnieć o kilku zasadach jakie panują podczas tego rodzaju połowów. Mianowicie wędkujący na lodzie powinni znajdować się w odległości co najmniej 10 m od siebie. Nie wolno im łowić ryb w porze nocnej. Inną ciekawą zasadą jest to, że złowione ryby, które są przeznaczone do zabrania, powinno się uśmiercić zaraz po złowieniu.

Spinning to następna z metod łowienia ryb. Jest to metoda amatorskiego i sportowego połowu ryb. Używa się do tego wędki, kołowrotka oraz sztucznej przynęty. Sposobem na zwabienie ryb w tym przypadku są na przykład wabiące ruchy wędziskiem, które mają na celu wprowadzenie ryb w błąd. Chodzi o to by ruch przynęty jak najbardziej przywodził na myśl ruch przestraszonej ryby. Spinnig to metoda wykorzystywana przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych. Zaliczają się do nich głównie szczupaki, okonie, sumy oraz sandacze.

Następną techniką wykorzystywaną w łowieniu ryb jest wędkarstwo spławikowo-gruntowe. Można je uznać za hobby lub sport, który polega na połowie ryb z brzegu bądź z łódki. Metodę tę można podzielić na spławikową, gruntową i powierzchniową. Polski Związek Wędkarski dokładnie reguluje zasady połowu ryb w Polsce.

Trolling to ostatni ze sposobów łowienia ryb, który warto tutaj omówić. Jest to chyba najciekawsza z technik stosowanych w połowie. Polega ona na połowie ryb drapieżnych poprzez ciągnięcie wędką przynęty na żyłce lub lince za łodzią. Chodzi tutaj o to, by ruch przynęty przypominał jak najbardziej ruch ryby. W ten sposób następuje swego rodzaju prowokacja- inne ryby chcą atakować tą, która rzekomo znajduje się na lince, a w rzeczywistości jest tylko przynętą mającą je zwabić. Co ciekawe, dana metoda połowu ryb przez pewien czas była zakazana w Polsce. Jednakże aktualnie już to nie obowiązuje. Trolling cieszy się wielką popularnością przy połowie ryb morskich. Bardzo skuteczny okazuje się również w wodach śródlądowych.

Podsumowując- technik połowu ryb jest sporo. Dzięki temu jest ciekawiej. Dzięki temu każdy z miłośników wędkarstwa może znaleźć coś, co mu najbardziej odpowiada.

Leave a Reply